جادوگر موزیک جاز کوبا، دور از وطنش درگذشت

"بِبو بالدِس"، در سن نودوچهارسالگی، دور از وطنش در سوئد درگذشت. این جادوگر موزیک جاز کوبا در دوره‌ی دراز زندگی هنریش که از نوجوانی آغاز و تا همین سال پیش ادامه داشت به‌قدری با خلاقیت و موفقیت عجین بوده است که سخن گفتن از او در یک کتاب حتی نمی‌گنجد.
مرگ این بزرگترین چهره‌ی جهانی موسیقی کوبا که پس از ترک کشورش بیش از نیم‌قرن پیش هرگز به کوبا برنگشت، در وطنش خیلی کوتاه اعلام شد. روزنامه "گرانما"، ارگان حزب کمونیست، و بزرگترین روزنامه رسمی این کشور با تاخیری سه روزه در خبری کوتاه که با عکسی از او همراه است نوشته:
"بِبو بالدِس که در سطح جهانی به عنوان مهم‌ترین چهره‌ی موسیقی جاز کوبا شناخته می‌شد در سن نودوچهارسالگی در سوئد در گذشت."
من اما از چند روز پیش که این خبر را شنیدم سعی کردم تا حدی که وقتم اجازه می‌دهد کارهای او را دوباره بشنوم و زندگی پُربارش را مرور کنم تا مطلبی در موردش بنویسم. دوستان این صفحه شاید دو مطلب قبلی مرا در مورد "بِبو بالدِس" خوانده باشند. یکی مطلبی بود با عنوان "ترکیبی گوشنواز از موسیقی کوبا و فلامنکو" و یکی "کوبای زیبا".
اما بعد دیدم این روزها برای کسی که علاقمند باشد پیدا کردن اطلاعات در مورد هیچ‌کس سخت نیست چه برسد به افرادی به شهرت "بِبو بالدِس"! پس تصمیم گرفتم میان‌بُر بزنم و ترانه‌ی کوبای زیبا را به فارسی برگردانم که وقتی این ترانه را می‌شنوید سوزِ ساز "بِبو بالدِس" را که دور از وطن و برای وطن می‌نوازد بیشتر احساس کنید.
خواننده‌ی این ترانه در ویدئو زیر "دیه‌گو اِل‌سیگالا" کولی‌خوان نامداری است که در مطلب قبلی در باره‌اش نوشته‌ام. حاصل کار پیرمرد با این جوان، یعنی آلبوم "اشک‌های سیاه" جایزه بسیار پر ارزش "گرَمی" را برای "بِبو بالدِس" به همراه آورد. او البته شش‌بار دیگر هم به‌همین جایره دست یافته بود.

"بِبو بالدِس" در روز 22 مارس سال جاری به بیماری آلزامیر درگذشت.

□◊□

کوبا، زیبای زندگی من
کوبای زیبا، هرگز فراموشت نخواهم کرد.
آرزو دارم هم‌اکنون ببینمت
گوئی برای اولین‌بار
کوبا، زیبای زندگی من.
وقتی آواز "سون" کوبائی را می‌شنوم
آوازهای گذشته را
دلم می‌لرزد
و جوانی‌ام زنده می‌شود.
این گنجینه‌ی کوبائی
از سرزمین رویا و کِشش
سرزمینی که این‌همه دوستش دارم
و برایش می‌میرم.
□◊□

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *