مرگ “چاوز” از دیدِ “شان پن”، “الیور استون”، و “مایکل مور”

گمان نمی‌کنم کسی با بخش مترقی و آگاه سینمای آمریکا آشنا باشد و نام شان پن، الیور استون، و مایکل مور را در راس آن نشناسد. این هر سه اهل سینما که حساسیت‌های انسان دوستانه‌شان بر کسی پوشیده نیست از نزدیک با هوگو چاوز تماس داشته و با آن چه در ونزوئلا در دوره او گذشته به خوبی آشنایند. هر سه نفر نیز چنان از ثروت و شهرت و محبوبیت بهره دارند که نیازی به مجیزگوئی از این و آن رهبر ندارند، و عجیب نیست که هر سه از منتقدان بی‌پروای رهبران جامعه خود، آمریکا، بوده و هستند.
در زیر برخورد این سه تن را با مرگ هوگو چاوز می‌آورم و برای دوستانی که علت نگاه مثبت آنان به چاوز را درک نمی‌کنند این پیشنهاد را دارم که مطلب مرا با عنوان "چاوز احمدی نژاد نیست" بخوانند.
شان پن: "امروز مردم آمریکا دوستی را از دست دادند که هرگز نمی‌دانستند که دارند. و مردم فقیر جهان یک قهرمان را از دست دادند." (هالیوود ریپورتر)
الیور استون: "من سوگوار قهرمانِ مردمان بسیاری هستم که در تلاشند تا جائی برای خویش در جهان بیابند." (هالیوود ریپورتر)
و بالاخره مایکل مور در تویترش ضمن تمجید از اینکه چاوز درآمد سرشار نفت را در راه برنامه‌های رفاه اجتماعی برای محرومین صرف کرد می‌نویسد: "من و چاوز یک ساعت صحبت کردیم. چاوز گفت خوشحال است کسی را می‌بیند که پرزیدنت بوش بیشتر از من از او متنفر است!"
□◊□