“گفت نام گل تو، گفتم از آن بی خبرم”

در این دو روزی که از گذاشتن ویدئو موزیک فیلم "تابوی ایرانی" می گذرد دوستان بسیاری به اشکال مختلف در مورد صحنه هائی از فیلم که در این کلیپ می آید کنجکاوی کرده اند. قبل از این که به بخشی از این کنجکاوی ها پاسخ بدهم گله کوچکی بکنم از آن کاربران اینترنت که صدای ترانه را جدا از تصویر دانلود کرده و دوباره در یوتیوب به همین نام تابوی ایرانی گذاشته اند که موجب سردرگمی جستجوگران این ویدئو کلیپ در اینترنت می شود. طبیعی است وقتی کسی کلیپی را در اینترنت در دسترس می گذارد محدودیتی برای کاربران نباید قائل باشد و همه باید بتوانند نه تنها آن را ببینند بلکه اگر خواستند تکثیر کنند. ولی این بی اخلاقی آشکاری است که تصویر یک ویدئو کلیپ را حذف کنند و رابطه ی بین ترانه و محتوای آن را از بین ببرند.

به قول مادر بزرگ خدا بیامرزم چاره ای ندارم جز این که خودم به خودم بگویم "گله هایت به سرم، باقی عروسی پسرم!" با همه این حرف ها تا این لحظه بیش از چهارده هزار نفر مستقیما از دو نسخه ای که خودم در صفحه ام گذاشته ام دیدن کرده اند.

و اما اغلب پرسش ها این است که چگونه و چه کسانی از ایران برایم فیلمبرداری کرده اند. به این دوستان باید بگویم هنوز پس از گذشت سی و دو سال که از ساختن فیلم "حرف بزن ترکمن" می گذرد به کسی نگفته ام چه کسی فیلمبردار آن فیلم بود چطور ممکن است در این لحظه نامی از کسانی که زیر تیغ جلادان اسلامی قرار دارند ببرم:

"گفت نام گل تو، گفتم از آن بی خبرم / مستم اما نه چنان مست که نامش ببرم" (عماد خراسانی)

اما یک فیلمبردار را بی نگرانی و با افتخار نام خواهم برد. البته من در این فیلم چندین فیلمبردار داشتم یک آمریکائی/هلندی در هلند، یک اسپانیائی در سیویلیا، یک اسرائیلی در حیفا، یک آمریکائی در لس آنجلس، ولی همه یک طرف، فیلمساز خوب و یار همراهم "احمد نیک آذر" یک طرف، که صمیمانه دست همکاری مرا فشرد و صحنه های زیبای کایسری (قیصریه) در ترکیه حاصل دست هنرمند اوست.

 

همواره گفته ام فیلم، بویژه فیلم مستند، گرچه حاصل فکر کارگردان ولی محصول کار او به تنهائی نیست. در مورد "تابوی ایرانی" باید بگویم این واقعیت ابعاد وسیع تری داشته است. در یک کلام این فیلم بدون همکاری جانانه ی ده ها نفر، بویژه آنانی که در شرائط خطرناک ایران دست همکاری با من را فشردند، هرگز ساخته شدنی نبود.