دیدار دوست با دوربین

چند هفته‌ای است نویسنده صاحب‌نام، عضو برجسته هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، و دوست سالیان سال‌ام "علی اشرف درویشیان" پس از پنج سال دوباره سری به اروپا زده است. ولی این بار نه در سلامت کامل بلکه پس از یک سکته مغزی که دو سال پیش رخ داده و دست و پای چپش را از کار انداخته است. پنج سال پیش در همین صفحه مطلبی نوشتم با عنوان "قصه‌خوانی خصوصی!" که شرحی بود کوتاه از قصه‌خوانی علی اشرف در خانه خودم. این بار اما قبل از اینکه علی اشرف پیشم بیاید خودم به سراغش در بلژیک رفتم. نه به تنهائی، که به همراه دوست هنرمندم "احمد نیک‌آذر" که از کلن آلمان با بند و بساط فیلمبرداری آمده بود.

یکی دو ساعتی به گفتگو گذشت که تماما توسط احمد بر روی نوار ویدئو ضبط شد و به وقتش پخش خواهم کرد؛ گفتگوئی نه چندان طولانی ولی البته پر بار. از مشکلات نویسنده بودن در ایران تا تشکیل جلسات کانون نویسندگان در شرائط فعلی، از خاطره‌های کودکی تا یادمان‌های زندان. و بالاخره از جنبش دموکراسی‌طلبی مردم تا افسانه‌ی شکسته شدن شیشه عمر دیو…

بیشتر نمی‌نویسم ولی به جبران آن چند عکس از او و همسر مهربانش، و نیز از خودم و علی اشرف که از روی نوار ویدئو برداشته‌ام را برایتان می‌آورم.

 

 

شهناز دارد علی اشرف را برای مصاحبه با من آماده می‌کند