توضیح به یک دوست در مورد بی بی سی فارسی

دوستی مهربان نامه گلایه‌آمیزی در مورد مطلب «فیلم‌هائی که برای بی بی سی فارسی نساختم!» فرستاده که چون بعید نمی‌دانم پرسش طرح شده در آن به ذهن دوستان دیگری هم رسیده باشد پاسخ این دوست را به شکل سرگشاده می‌دهم. او می‌پرسد [چرا فرصت بازگویی آن حرف ها را در بی بی سی فارسی که شبکه ای معتبر و شناخته شده در میان ایرانیان است، از دست دادید؟ چرا فرصت رساندن این فریادها را به گوش آدم های این دنیا از طریق پخششان از شبکه های جهانی این غول رسانه ای از دست دادید؟ تنها به این علت که ناظر کار آدمی بود به نام "لوئیز نورمن" و نه "صادق صبا"؟ با احترام و درود و دلخوری،حامد]

دوست گرامی، چون در مطلب بی بی سی سعی داشتم تا حد ممکن از اسناد (نامه‌های رد و بدل شده) استفاده کنم از توضیحات ضروری کاستم و به این خاطر جا برای برخی ابهامات باز ماند. مشکل من نام یا ملیت این یا آن شخص نیست. من بیش از یک دهه برای تلویزیون هلند فیلم مستند، از جمله فیلم‌هائی مثل "جنایت مقدس" و "شب بعد از انقلاب" را که موضوعاتی ایرانی دارند ساخته‌ام و اغلبِ همکاران و تمام روسای من هلندی بوده‌اند. هم اکنون هر ساله در همان انگلستان در دانشگاه به تدریس مشغولم که همه مدیرانم انگلیسی‌اند. من حتی پیش از شروع کار بی بی سی فارسی متقاضی شغل مدیریت تولید فیلم‌های مستند در همین شبکه بودم که اتفاقا بیشترین توافق را با "جان ساتکلیف" اولین مدیر بی بی سی فارسی داشتم که به جائی نرسید و بالاخره با کنار رفتن او از مدیریت رابطه‌ام با آ‌ن‌ها قطع شد. مشکل من مشکل "لوئیز نورمن" یا "صادق صبا" بودن نیست. مشکل من مشکل قبول یا عدم قبول نظارت بر کارم توسط کسی است که مطمئن نیستم بیش از خودم با موضوع فیلم من آشنا باشد. در طول یک دهه مستند سازی برای تلویزیون هلند که در آن مدت، سیزده فیلم نیم تا یک و نیم ساعته ساخته‌ام هرگز کسی بعنوان ناظر بر کارم نظارت نکرد و در تمام جلسات مشاوره با همکاران و روسا، تصمیم گیرنده نهائی بعنوان نویسنده و کارگران خودم بوده‌ام.

دوست نازنین، هیچکس به اندازه خود من از توقف این سه فیلم صدمه نخورد و نگران نشد. نکته این است که من احساس کردم که این دست به دست کردن‌ها می‌تواند استقلال عمل را از من سلب کند،‌ چیزی که هر کس از من توقع قبولش را داشته باشد، حتی اگر غولی مثل بی بی سی باشد، آن را توقعی نادرست می‌دانم.

امیدوارم این توضیح کمی از دلخوری شما کاسته باشد!