خبری نه چندان تازه

  ماه گذشته در سی‌امین سالگرد وقوع انقلاب اسلامی ایران، کانال تلویزیونی «تاریخ»، یا به زبان هلندی «Geschiedenis Kanaal» که مشابه همان کانال آمریکائی «History Channel»  باشد، نسخه‌ی هلندی سه فیلم از ساخته‌های مستند من که به قتل و سانسور دگراندیشان در ایران اسلامی مربوط است، یعنی «شب بعد از انقلاب»، «جنایت مقدس» و «موج و آرامش» را به همراه فیلم دیگری از من که در همین زمینه ساخته‌ام، اما به دوره‌ی استالین در شوروی سابق مربوط است یعنی «دست‌نوشته نمی‌سوزد» را پخش کرد.

گفتم نسخه هلندی این فیلم‌ها را پخش کرد چون من این چهار فیلم را در سه نسخه‌ی هلندی، انگلیسی و فارسی ساخته‌ام به این معنا که نه تنها زیرنویس‌ها به زبان‌های یاد شده هستند بلکه گفتار فیلم‌ها هم به زبان‌های مختلف ضبط شده‌اند.

در قراردادی که با تلویزیون هلند در موقع ساخت این فیلم‌ها داشتم حق پخش نسخه فارسی این فیلم‌ها‌ متعلق به من، و نسخه هلندی متعلق به تلویزیون هلند بود اما سهوا نامی از نسخه انگلیسی آن‌ها برده نشده بود. از این روست که گرچه از مدت‌ها پیش نسخه فارسی اغلب آن‌ها را در صفحه‌ام در «یوتیوب» گذاشته بودم اما نسخه انگلیسی «جنایت مقدس» را اخیرا، و نسخه انگلیسی «شب بعد از انقلاب» را همین دیشب به این مجموعه افزوده‌ام؛ و این عمل بر مبنای قرار و مداری است که اخیرا گذاشته‌ام که حق انتشار نسخه انگلیسی این فیلم را در صفحه خودم به من داده است.

این را نوشتم تا اگر دوستان غیر ایرانی دارید که به زبان انگلیسی آشنا و به موضوعاتی از این دست علاقمند هستند، لطف کنید و این خبر را به آنان اطلاع دهید.