کس نخارد پشت من…!

دیروز یادداشتی با عنوان «توضیح لازم» برای «رادیو زمانه» ایمیل کردم با این امید که در وبلاگ این رادیو منتشر شود تا پاسخی باشد به پرسش برخی از شنوندگان این رادیو در مورد علت بازپحش ویدئوی کوتاه «درختی فراسوی سکوت» در «سایت زمانه». از آنجا که این یادداشت هنوز منتشر نشده زحمتشان را کم می‌کنم و آن را عینا در همین صفحه‌ی کوچک خودم می‌آورم چرا که از قدیم گفته‌اند: کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من!

[در تاریخ ۲۶ سپتامبر ویدئوی کوتاه «درختی فراسوی سکوت» را در صفحه‌ام در «یوتیوب» گذاشتم به همراه متنی با همان عنوان در وبلاگ شخصی‌ام «از دور بر آتش». درست یک ماه بعد، ایمیلی دریافت کردم از آقای «مهدی جامی»، مدیر وقتِ «ردیو زمانه» که در زیر آن را نقل می‌کنم:
[آقای علامه زاده عزیز: ویدئوی زیبای شما را در باره کلارا و شاملو و لورکا دیدم. دست مریزاد! می خواستم اگر موافق باشید آن را برای انتشار در وبسایت زمانه هم به ما بسپارید. امکان استفاده از یوتیوب به صورت مستقیم نیست و باید اجازه خود شما باشد و نسخه ای از فیلم را از خود شما بگیریم. لطفا می کنید اگر به من خبر دهید که موافق هستید و اینکه در صورت موافقت چطور فیلم را به دست بیاوریم].
 
روز بعد در پاسخ ایشان ایمیل زیر را برایشان فرستادم:
[آقای جامی عزیز : با سلام و تشکر از لطفتان، مسلما از اینکه این فیلم را در وبسایت زمانه بگذارید موافقم تنها خواهشمندم توضیحی بدهید که از سایت من در یوتیوب برداشته شده. من البته نسخه قابل استفاده شما را در اختیارتان قرار خواهم داد.]

و بلافاصله ایمیل زیر را از ایشان دریافت کردم:

[استاد عزیز: از لطف شما ممنون ام و البته تمام کپی رایت آن بدقت نقل و ارجاع خواهد شد.]
دیشب مطلع شدم به لطف دست اندرکاران سایت «رادیو زمانه» مدتی است این ویدئو و نوشته‌ی مرتبط با آن باز نشر شده است. از آنجا که هیچ ذکری از ماخذ آن‌ها به میان نیامده این یادداشت را نوشتم تا به پرسش‌هائی که در این مورد طرح شده پاسخ روشنی داده باشم.]