عبور از زردکوه برفپوش

  استقبال از سکانس عبور از رود کارون، از فیلم مستند «علف» چنان بود که مرا بر آن داشت تا پاسخش را با ترجمه و ارائه سکانس عبور از زردکوه این فیلم بدهم. این سکانس زیبا که ده دقیقه طول دارد در زیر همین نوشته در اختیارتان قرار می‌گیرد با این توضیح کوتاه در مورد این اثر استثنائی.

برای دیدن سکانس عبور از زردکوه روی عکس بالا کلیک کنید

فیلم علف از چندین جنبه یک اثر استثنائی است. اول از جنبه‌ی مردم شناسانه؛ این فیلم از آناتولی ترکیه آغاز می‌شود و از صحرائی سوزان در عراق عبور می‌کند و سپس در لرستان ایران با کوچ ایل بختیاری همراه می‌شود. هر صحنه از این فیلم سندی دیداری از نحوه زندگی مردم عادی در مسیر یاد شده است (یادش بخیر دکتر نادر افشار نادری، پدر مردم شناسی ایران، در کلاس درسش در مدرسه سینما و تلویزیون، در همین رابطه صحنه‌هائی از این فیلم را برایمان به تماشا گذاشت.)

دوم از جنبه مستندسازی؛ یادتان باشد که این فیلم هشتاد و دو سال پیش با امکانات بسیار محدود، و در شرائطی بسیار شاق ساخته شده و با این وجود تصویری دقیق، موثق و روشنگر از موضوع مورد نظرش به تماشاچی می‌دهد.

و نیز از نظر زیبائی‌شناسی؛ نمائی در این فیلم نمی‌بینید که سردستی گرفته شده باشد. کادربندی، کمپوزیسیون و سایه‌روشن هر نما در اوج زیبائی است. با همه‌ی سختی که مسلما در جابجائی دوربین در مسیر نامانوسی که در فیلم می‌بینید وجود داشت سازندگان فیلم از نشان دادن واقعیت از زوایای مختلف شانه نزده‌اند، و بویژه در همین دو سکانسی که در اختیارتان است تصویری جاودانه و زیبا از نبرد انسان با طبیعت خلق کرده‌اند.

و بالاخره زبان طنز فیلم؛ که چه در تصویر و چه در نوشته‌های کوتاه میان تصاویر به چشم می‌خورد، و دیدن لحظات سخت و دردآور فیلم را قابل تحمل می‌کند.