باز هم از فلامنکو

برای آن دسته از خوانندگانی که گاهی از پیله من به فلامنکو حوصله‌اشان سر می‌رود باید بگویم که تا حال و هوای پرسه زدن‌های اخیرم در دنیای کولی‌ها از سرم در نرود دستم به نوشتن از چیز دیگری نمی‌رود! دو روز بود داشتم فکر می‌کردم با این حجم کمی که در این سایت دارم چگونه می‌توانم ترانه‌ی “فرشتگان سیاه” را با صدای “نینیا پاستوری” برایتان بگذارم (کاری که قولش را در نوشته قبلی داده بودم) اما ذهنم به جائی نمی‌رسید تا این‌که یک باره یادم افتاد خودم در “موزه‌ی رقص فلامنکو” در شهر “سیویل” از یک پرده نمایش سه بُعدی فیلمی گرفته‌ام که با استفاده از آن می‌توانم از این ترانه ویدئوکلیپی فراهم آورم که قابل انتقال به سایت خودم در “یوتیوب” باشد. به ساعتی نکشید که تصاویری که گرفته بودم به ترانه اضافه شد و حاصلش را می‌توانید حالا ببینید. اما اجازه بدهید قبل از آن نکته‌ای را یادآوری کنم. نه این ترانه، و نه ترانه‌ای که در نوشته قبلی‌ام با صدای “خوزه مرسه” شنیده‌اید، هیچ‌کدام در اصل به موسیقی فلامنکو تعلق ندارند اما نسل تازه فلامنکوخوانان با شهامتی تحسین‌کردنی راه‌های تازه را جستجو می‌کنند و صرفا در راه کوبیده شده‌ی نسل‌های پیش از خود درجا نمی‌زنند. اگر یادتان باشد من یک بار در همین صفحه با عنوان “فلامنکو فانتزی” یکی از سنفونی‌های بتهوون را با اجرای فلامنکو توسط ارکستر فیلارمونیک سلطنتی انگلیس گذاشته‌ام. اجرای ترانه‌های ماندگار خوانندگان آمریکای لاتین توسط فلامنکوخوانان کولی، آن هم با اجراهائی متفاوت، همراه با ضربآهنگ آشنای فلامنکو، گستره‌ای است هنوز ناپیموده. به هر حال این شما و این هم ترکیبی از صدا و تصویر، و برگردان فارسی ترانه‌ی “فرشتگان سیاه”:

آی نقاشی که در سرزمین من با قلم موی بیگانه تولد یافته‌ای!

آی نقاشی که به راه نقاشان گذشته می‌روی!

با این‌که باکره مقدس باید سفید بوده باشد،

برایم فرشتگان سیاه بکش، که تمام سیاهان خوب هم به بهشت خواهند رفت.

آی نقاشی که عاشقانه نقش می‌زنی!

از چه رنگ‌ها را تباه می‌کنی با این‌که می‌دانی خدای آسمان دوستشان دارد؟

از چه، وقتی بر بوم‌هایت نقش می‌زدی سیاهان را فراموش کردی؟

هرگاه کلیسائی را تزئین کرده‌ای فرشتگانی زیبا کشیده‌ای

اما هرگز به یاد نیاوردی فرشته‌ای سیاه بکشی.

۳ comments

 1. بسیار بسیار بسیار زیبا بود من تازه با این صفحه آشنا شدم و خیلی خوشحالم که دوستی شما رو بهم معرفی کرد ممنون از نوشته ها و کلیپ های عالی، ممنون که شریک میشین!
  خوب باشین همیشه

 2. درود.
  مشابه این یادداشت را برایتان ایمیل کردم. اگر دوباره اینجا نوشتم برای ان بود که مطمئن شوم به دستتان می رسد.
  در سایت ایرانیان یوکی لینکی به فیلم مستند روز تولد ساخته ی نگین کیانفر گذاشته شده است. گویا کپی همان نسخه ی پخش شده از تلویزیون هلند است و احتمالآ چون همیشه غیر قانونی و بدون اجازه ی صاحب اثر. دلیلم هم عنوان مسخره ای است که برای فیلم در نظر گرفته شده است: زندگی خصوصی همجنسبازان در ایران!
  در http://www.iranianuk.com ,می توانید آنرا بیایبید.
  نشانی مستقیم صفحه ای که به شما امکان دانلود فیلم را می دهد اینجاست:
  http://iranukyellowpages.com/download/free%20game/dating%20lady%20woman/picture%20gallery/?woman=4343
  دیگر بیشتر خود دانید. هدف من تنها اطلاع رسانی به شما بود و بس.
  پاینده باشید. باز به اینجا خواهم امد.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *