از بهار دارم، لبخنده‌ام را

از “روسیو خورادو”، آوازه‌خوان روح اسپانیا، قبلا برایتان نوشته‌ام و حتی ویدئو کوتاهی از مراسم بدرود با او را که اتفاقی در مادرید شاهدش بودم، نشانتان داده‌ام (نسخه کاملتر و با کیفیت‌تری از همان را بزودی در سمت راست این صفحه قرار خواهم داد). اما امشب می‌خواهم شما را به مهمانی دلنوازی از او دعوت کنم تا سنگینی بحث‌های روزهای اخیرم را جبران کرده باشم!

            مدت کوتاهی پیش از این که این محبوب‌ترین خواننده اسپانیا، کولی فقیری که از کودکی با فلامنکوخوانی به شهرت رسیده بود، در اوج ثروت و شهرت به بیماری سرطان درگذرد، تلویزیون ملی اسپانیا به منظور بزرگداشت او، که مرگ نزدیکش بر همه روشن بود، مراسم ویژه‌ای با عنوان “روسیو همیشه”، ترتیب داد. در این برنامه که به شکل بسیار چشمگیری در استودیو اجرا و ضبط شد “روسیو خورادو” بیست و سه ترانه به یاد ماندنی‌اش را، علیرغم بیماری مرگبارش (یا شاید درست به همان دلیل) با شور و هیجانی استثنائی اجرا کرد. کار جالب این است که جز چند ترانه معدود، “روسیو” اغلب ترانه‌هایش را با همراهی خوانندگان معروف دیگر، دو صدائی، اجرا می‌کند. در این برنامه بسیاری از معروف‌ترین خوانندگان دیروز و امروز اسپانیا “روسیو” را همراهی کرده‌اند که بدون استثنا یکی از دیگری زیباتر و دلنشین‌تر از کار در آمده‌اند. 

            بخشی از این کنسرت استثنائی به ترانه‌های فلامنکوی “روسیو” اختصاص دارد، و از همین بخش است که من یک ترانه کامل را برای شما انتخاب کرده‌ام که خودم از دیدن و شنیدنش سیرائی ندارم. کسی که در این ترانه با “روسیو” همصدا می‌شود خود یکی از کولی‌های فلامنکوخوان بسیار محبوب است با نام “لولیتا فلورس”. اجرای دو نفره این ترانه بواقع اثری ماندنی از کار درآمده است. شعر ترانه را هم برای شما به تمامی به فارسی برگردانده‌ام تا حس کاملی از آن داشته باشید. این را هم بگویم که در این ترانه اشارات بسیاری به آندلس، زادگاه “روسیو خورادو” و کولی‌‌ها می‌شود که نشانه‌ای از عشق او به مردمی است که سال‌ها از آنان دور افتاده بود. پس از مرگ او خانواده‌اش اعلام کردند که “روسیو” در وصیتش خواسته است که در زادگاهش دفن شود. هزاران هزار از همین مردم زادگاهش بودند که فردای مرگ او جنازه‌اش را از فرودگاه شهرک کولی‌نشین کوچک محل تولدش در جنوب اسپانیا، تا آرامگاه ابدیش تشییع کردند.

از بهار دارم لبخنده‌ام را،

آتش می‌شوم اگر نوازشم ‌کنی،

هزار پاره می‌شوم وقتی دوستم بدارند،

و غم “سیویلیائی” را از خودم می‌رانم.

دست‌هایم، کبوترانی در پرواز،

چشمانم، شاه‌توت نوبرانه،

با گاو زندگی جنگیده‌ام

و با آواز “بولریا” لالائی خوانده‌ام.

با ترک جانمان در یک آه، عشق ورزیده‌ایم،

با ترک پوستمان بر جاده، جنگیده‌ایم،

گرییده‌ایم در بدرود با طعم جدائی
،

آزموده‌ایم طعم تلخ-شیرین زندگی را.

لهجه‌ام لهجه مردم من است،

جلوه‌ای از سیاهی شب دارم،

جانم آتش می‌گیرد وقتی مرا برنجانند.

اگر کسی بپرسد از من به چه عشق می‌ورزم،

پاسخش می‌دهم که به زیستن عشق می‌ورزم.

لهجه‌ام لهجه مردم من است

صدایم آغشته به “آندلس” است

اگر کسی بپرسد از من چه را به یاد می‌آورم

پاسخش می‌دهم: هر آن چه را داشته‌ام!

با ترک جانمان در یک آه، عشق ورزیده‌ایم

با ترک پوستمان بر جاده، جنگیده‌ایم

گرییده‌ایم در بدرود با طعم جدائی

آزموده‌ایم طعم تلخ-شیرین زندگی را.

در همین زمینه و به همین قلم: “مثل یک موج“، “فرصتی بایست تا خون شیر شد

۱۲ comments

 1. دستتون درد نکنه، چسبید! …زحمت می کشید… خسته نباشید… وبلاگتون حرف نداره. همیشه چیزی توش پیدا می شه که وقتی تنها نشستی پشت کامپیوتر حال و هوات رو دگرگون کنه! خصوصا استفاده از فایل های صدا و تصویر کار شما رو نادر کرده و لذت ما رو بیشتر. دستتون رو می فشارم و رویتان را می بوسم. نذارید یه وقت این وبلاگ خاک بخوره…

 2. کولی مهربان دست مریزاد بزرگواری فرموده اسامی را به الفبای لاتین هم برای جستجوی بیشتر بنویسید راستی دی وی دی فیلم نمایش مصدق به کجا رسید؟ بی صبرانه منتظر دیدنش هستم با سپاس
  پاینده ایران

 3. بابا مسعود نازنین و نادیده
  با سپاس از لطف شما این هم نام لاتین همولایتی های من!!
  Rocio Jurado / Lolita Flores
  نام دی وی دی مربوطه هم این است که به راحتی می توانید آنلاین آن را بخرید.
  Rocio Siempre
  و حرف آخر این که پیام قبلی شما انگیزه نوشتن این مطلب اخیر شد. همیشه الهام بخش باشید.
  با مهر و دوستی فراوان
  رضا. ع.

 4. سلام.به روسیو و لولیتا گوش کردم و برگردان زیبای شما را خواندم.و بعد هم بقیه پستهای نخوانده را خواندم،اما از دیدن آن مردک دلقک در قوقولی قو….راستش نمیدانم از خود او که حرف میزد بیشتر عصبانی شدم یا از دست آن مردمی که به حرفهایش میخندن.خوبه که همیشه روسیو هست و با دوباره گوش کردن به او آن نمایش بی ارزش را میشود فراموش کرد.راستی با اینکه کمی دیر شده،تولدتان را شاد باش میگم.

 5. کولی عزیز سپاس گزارم از لطف تان راستش گویند سخن کز دل بر اید لاجرم بر دل نشیند در این سرمای غربت دم گرم بزرگوارانی چون شما توشه راه ماست وگرنه نیک می دانم که وقت گران بهای شما پیشا پیش تنگ است الغرض در کامنت قبلی از شما در مورد فیلم نمایش زنده یاد دکتر محمد مصدق پرسیده بودم ولی شما بنده را به جای دیگری حوالت داد ه بودین.به هر روی سپاس
  پاینده ایران

 6. بابا مسعود گرامی
  با شرمندگی فراموش کردم قبلا بگویم که دی وی دی مصدق تا پیش از پایان سال مسیحی آماده پخش خواهد بود اگر مشکلات بگذارند!
  ر.ع

 7. سلام.اولین بار بود این web رو بالا اوردم.آلی بود.من دانشجوی موزیکم ، و کلی لذت بردم از فضای سایت تخسته نباشی. اگه بتونی اسم و فرکانس کانال های مطرح موسیقی رو تو web ت بزاری خیلی عالی می شه.خسته نباشی.

 8. کیان عزیز
  شاید اگر از طریق سایت یوتیوب بریوید بتوانید ویدتوکلیپ عکس هایتان را ببینید هرچند کار زیادی روی آن نکرده ام و فقط عکسها دنبال هم می آیند. و اما اگر ممکن است بنویسید که این عکسها را چگونه و به چه طریقی گرفته اید چون هم من و هم بسیاری از خوانندگان این سایت این پرسش را طرح کرده اند. این هم آدرس ویدئو های من در یوتیوپ:
  http://www.youtube.com/allamehzadeh
  ر.ع.

 9. سلام … متاسفانه برای دوستان ساکن ایران کار سختی هست ویدیو کلیپها را دیدن. من فیلم جنایت مقدس را در وبلاگم گذاشتم و دوستان داخل ایران گفتند که توانایی (از لحاظ فنی) تماشا را ندارند. اما یک سوال پیش امد. اول فیلم بالا و پایین تصویر با کلمه “عقد” تزیین شده! معنی بخصوصی دارد؟؟ یا فقط تزیینی هست!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *