من زنده‌ام پس نمی‌میرم!

نمی‌دانم تصویر فیدل کاسترو را که مثل آدمک کوکی جلو دوربین راه می‌رود در اخبار دیده‌اید یا نه. من آن را از تلویزیون بین‌المللی اسپانیا ضبط کرده‌ام که در زیر می‌توانید آن را ببینید.

این فیلم بسیار کوناه، دیروز (شنبه 28 اکتبر) از تلویزیون دولتی کوبا پخش شد تا به شایعه مرگ کاسترو پایان دهد. برای این که همه باور کنند که این فیلم قبلا گرفته نشده، کاسترو جلو دوربین تیترهای روزنامه‌ی “گراما”ی همانروز را خواند (“گراما” ارگان حزب کمونیست کوباست). با دیدن این فیلم من هم مثل همه‌ی عالم باور کردم که او هنوز زنده است، ولی آن چه را همچنان باور نمی‌کنم این است که کسی ناچار باشد برای زنده بودنش سند قانع کننده ارائه بدهد! مگر او تا حالا به مردمش دروغ می‌گفته است که آحر عمری حرفش را بی‌قسم و آیه باور نمی‌کنند؟ تازه مگر آدم بالاخره روزی نمی‌میرد؟ آخر اگر من و او، آن دنیا و بهشت و جهنم را قبول نداریم مرگ را که باید قبول داشته باشیم. بسیار دیده‌ام جوانانی را که به مرگ باور نداشته‌اند و خود جوانمرگ شده‌اند. اما آن‌ها جوان بودند و چنان شور زندگی گرفته‌بودشان که مرگ را در دیدرس نداشتند. اما آخر آیا هشتادسالگی هم برای اندیسیدن به مرگ هنوز زود است؟ قدرت فقط آدم را نابینا نمی‌کند، ساده لوح هم می‌کند. آیا اگر کسی ثابت کرد که امروز زنده است به این معنی است که هرگز نمی‌میرد!؟ کاسترو در همین فیلم کسانی که غیبت چهل روزه او از رسانه‌های عمومی را دلیل مرگش دانسته‌اند تمسحر می‌کند بی‌آنکه از خودش، یا از برادر ساده‌تر از خودش، بپرسد که در طول چهل و هفت سال حکومت بر مردم کوبا چه کرده‌اند که مردم حتی اگر تصویر او را که جلو دوربین راه می‌رود ببینند باور نمی‌کنند زنده است، مگر تیتر روزنامه‌ی همانروز را با صدای بلند بخواند. ظنز تلخ دیگری هم در این قصه هست که تنها کسانی آن را می‌گیرند که صابون ارگان‌های حزبی به جامه‌شان خورده باشد. کاستروئی که دارد تبترهای روزنامه “گراما” را جلو دوربین می‌خواند خودش نمی‌داند که دارد چوب چهار دهه‌دروغ‌پردازی و ناصداقتی همین روزنامه چهار صفحه‌ای به ملت کوبا را می‌خورد: روزنامه‌ای که معادل اسلامی‌اش همان کیهان تهران خودمان است.

۱۲ comments

 1. گراما همان کیهان خودمان است. جه عبارت جالبی. در حقیقت اصلا مهم نیست پای چه پرچمی مشغول سینه زدن باشیم. مهم اینه که مشغول باشیم.

 2. کولی عزیز مدتی بود که به کنچ خلوت پناه برده بودین لطفن بیشتر به داد تشنه ها برسید.
  پاینده ایران

 3. با سلام
  در زمان جوانی ما فیدل اسطوره بود همینطور که گلسرخی که هم رزم شما بود برایمان اسطوره شد . حال ما به ویران کردن اسطوره ها بر خا سته ایم.
  اکنون برای امید وار کردن جوانانمان برای سا ختن جامعه ای انسانی چه الگوهایی را به آنها معرفی میکنیم؟

 4. ابزار فارسی نویسی که استفاده می کنم بسیار ابتدایی است.برای همین کوتاه نوشتم.منضورم این بود که دیکتاتور دیکتاتور است.چهافکار کمونیستیداشته باشد مثل گاسترو وچه افکار مذهبی مثل خمینی. هر دو گروهدنبال مشغول نگهداشتن مردم هستند و بس. وما مردم باید منتظر باشیم ببینیم چه سازی تصمیم گرفته اند که ما با ان برقصیم. روزیاحمدی نژاد روز دیگر خاتمی. و به همین منوال فکر میکردیم که فیدل اسطوره است. حل آنکه او فقط هدفش تحمیلافکار خویش به میلیونها انسان دیگر است. همان که خمینی کرد. و همپالگی هایش دنبال می کنند.

 5. کاملا با نظراتتون مخالفم
  کسی حق نداره به کاسترو توهین کنه چون مثل یک مرد جلوی غرب و شرق ایستاد و مردمش را از زیر بار نوکری استعمار نجات داد
  نفت را ملی کرد
  می دونید تا همین سال پیش کوبا به ازای هر بشکه فقط دو دولار می گرفت
  و این اقدام مردانه کاسترو چه به سر ایالات متخده داد
  آیا شما واقعا زمان شاه را برای ایرانیان بهتر از زمان حال می دونید
  قضیه کاپیتالسیون یادتون رفته
  اگر سگ آمریکایی به شاه ایران حمله کنه شاه هیچ غلطی نمی تونه بکنه
  اگر شما دمکراسی آمریکایی را که تو عراق و افغانستان شاهدش هستیم می خواید ما با اون مخالفیم
  کاملا هم مخالفیم
  از جون و مال و ناموسمون هم برای پیش نیامدن اون موقعیت می گذریم
  خیلی نامرده کسی که کار امام خمینی را کم بگیره و به اون توهین کنه
  شما با این حرفها و این چرت ها به هیچ جایی نمی رسید
  چرا چون ما زنده ایم
  م ث فوق لیسانس مدیریت اجرایی
  پ ن لیسانس مهندسی سخت افزار
  ف ل فوق لیسانس برق

 6. Mardha! ra bebinid keh barayeh tabligheh afkareh poosideyeh khod ba kamaleh bi savadi lissans va fogheh lissansseh khod ra beh rohkeh digaran mikashand va az namousseshan(keh dar Dobei va Pakestan foroukhteh mishavand) va az jan o maleshan(bekhanid khonneh mardomeh Iran)ham migozarand. Anghadr bisavad o aghab oftadehand keh Rza Allamehzadeh ra shah doust khatab mikonand.La aghal 4 ta matlabe gheireh daneshgahi daneshgah Rafsanjani,jasbj va shoraka ra mikhandid ta raveshe enteghad ra yad begirid va maanyeh nokari
  esteaamar ra ham
  Beravid hamchenan donbaleh aashe nazri o sfreh ye Roghiyeh o hazrate Abbas.va mardi ra az kassi yad begirid ke khanandeganash ra beh site hamdeli ham erja midahad

 7. ٍسلام
  واقعا که گفتی، کیهان من میگم فاشیسم کیهان حالا باید منتظر بمونیم تا کاستروی کشور ما بخوندش اما کی نمیدونم

 8. hi
  1. I wish all dictators were as kind and loving towards their people as Fidel. have you seen the film by oliver stone on fidel?
  or are you trying to please usa, well your comments are kind of contradictory.
  2.please consider adding subtitles to your film, holy crime
  3.write here if you need help with translation to English for subtitles
  pirooz bashid

 9. جناب آقای علامه زاده ,سلام .وقتی که امریکا با وقاحت تمام اعلام میکنند که کاسترو مرده چه کاری برای مفتضح کردنشان بهتر از آن چیزی است که فیدل انجام داد؟اگر فقط فیلمی از او در حال راه رفتن نشان میدادند از فردا صدای غربیها در میآمد که این فیلم قبل از مرگ فیدل گرفته شده.بنابراین هدف این فیلم زنده نشان دادن کاسترو برای مردمش نیست بلکه قصدآن دارد که بار دیگر دروغگویی امپریالیستها را به مردم جهان (منجمله شخص شما )نشان دهد.اردتمند ع.ف.

 10. درود…تصویر نیک فیدل کاسترو رو تو کتاب “جنگ شکر در کوبا” نوشته ی ژان پل سارتر میشه با تمام وجود لمس کرد. ولی چیزی که نمیشه از نظر دور داشت اینه که قدرت همه چیز و همه کس رو فاسد میکنه حتی بزرگترین چریک دنیا فیدل کاسترو رو. من عاشق چه گوارا و فیدل هستم
  بدرود

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *