غنیمتِ فرصت

در پایان هفته‌ای که گذشت با نمایش شش فیلم کوتاه برای کودکان و نوجوانان که توسط دوازده دانشجوی من از ملیت‌های مختلف (از کوستاریکای آمریکای لاتین گرفته تا نیجریه و پاکستان) ساخته شده بودند، یک مرحله از کار این فصل را به پایان بردم، و حالا فرصت را غنیمت می‌شمارم تا کمی هم به خواندن و نوشتن، این دو معشوقه‌ی دیرسالم، برسم پیش از این‌که دور بعدی تدریس را آغاز کنم. قصه کوتاهی از شروود اندرسون را برای ترجمه و ارائه در این صفحه انتخاب کرده‌ام و دم دستم گذاشته‌ام که به زودی خواهیدش خواند. همین امروز هم تا توانستم به سمت راست این صفحه رسیدم و دستی به سر و رویش کشیدم و بزک و دوزکش کردم تا بیشتر جلوه‌فروشی کنم! چیزی هم نمانده بود که به جای گرفتن زیر ابروی عروس چشمش را کور کنم که داریوش میم، صاحب عرش ملکوت، به دادم رسید و قال قضیه را کند.

            و اما باز هم فرصت را غنیمت می‌شمارم تا به یکی از پرسش‌های بسیار طرح شده در این روزها پاسخ دهم. بسیاری از دوستان از ایران برایم نوشته‌اند که سایت “یوتیوب” در ایران فیلتر شده و آن‌ها نمی‌توانند فیلم‌های مرا ببینند و می‌خواستند بدانند که “جنایت مقدس” و “شب بعد از انقلاب” را از کجا می‌توانند تهیه کنند. دوستان دیگری هم از خارج همین پرسش را داشتند. در پاسخ باید بگویم که این دو فیلم سال‌ها قبل در آمریکا به صورت ویدئو تکثیر و عرضه شد که مدت‌هاست تمام نسخه‌های آن‌ها فروش رفته‌اند و حتی خودم هم نسخه‌ای از آن سری را ندارم. سال پیش این دو فیلم را در یک دی.وی.دی در آلمان تکثیر کردم که نسخه‌هائی از آن هم در جریان اجرای نمایش “مصدق” در اروپا به معرض فروش گذاشته شد، ولی بعد متوجه شدم که تمام نسخه‌ها ایراد جدی تکنیکی دارند و در لحظاتی تصاویر به اصطلاح گیر می‌کنند. این بود که تصمیم گرفتم از توزیع بیشتر آن‌ها خودداری کنم و جعبه‌های در بسته‌ی آن‌ها در انبار خانه تلنبارند! البته سایت‌های سینمائی بسیاری هستند که از روی نسخه‌های ویدیوئی قبلی، بدون اجازه من، دی.وی.دی زده‌اند و سال‌هاست به صورت آن-لاین هر دو فیلم را می‌فروشند و صنار هم به من نمی‌دهند. سختم می‌آید آدرسشان را در این‌جا بیاورم ولی اگر اصرار داشته باشید می‌توانید خودتان از طریق جستجوی نام فیلم‌ها در “گوگل”، سایت‌های فروشنده این فیلم‌ها را پیدا کنید!

            و بالاخره این‌که، دیدن آمار بینندگان فیلم “شب بعد از انقلاب” که در چهار روز گذشته حدود سه هزار نفر بوده‌، و “جنایت مقدس” که در یک ماه گذشته از سیزده هزار نفر هم تجاوز کرده است، آن هم پس از این همه سال که از ساخته شدنشان می‌گذرد، این باور قدیمی را یک بار دیگر اثبات می‌کند که: “ٱن چه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند”.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *