شبِ بعد از انقلاب

فکر کردم حالا که گرفتاری‌های کاری مجال نوشتن به من نمی‌دهند بیایم فیلمی که بسیاری از هموطنانم مشتاق دیدنش هستند را در این صفحه به نمایش بگذارم. و این فیلم چیزی نیست جز فیلم مستندی که من آن را بلافاصله پس از ماجرای فتوای قتل سلمان رشدی در مورد تاریخ پر درد و رنج سانسور در کشور شاه و شیخ زده‌مان، ایران، به سه زبان انگلیسی، هلندی و فارسی ساختم و شانزده هفده سال پیش از تلویزیون‌های متعددی پخش شد و سروصدای زیادی برانگیخت، از جمله اعتراض سفارت جمهوری اسلامی ایران به تلویزیون هلند را، که در بسیاری از رسانه‌ها بازتاب بسیار داشت.

            با این‌که فرصت نوشتن نیست اما نمی‌توانم از نام‌بردن از صاحب‌نامانی که دعوتم را برای حضور در این فیلم اجابت کردند و به حرمت این فیلم افزودند بگذرم، بویژه که برخی از آنان همچون سید محمدعلی جمالزاده، پیشرو داستان‌نویسی فارسی، و پرویز اوصیاء، یکی از یاران پیگیر کانون نویسندگان ایران، دیگر در میان ما نیستند. اگر بخواهم نامی را از قلم نیاندازم ناچارم به ترتیب حضورشان در فیلم 45 دقیقه‌ای “شبِ بعد از انقلاب”  از آنان یاد کنم: هما ناطق، اسماعیل خوئی، رضا مرزبان، نسیم خاکسار و هادی خرسندی. و البته فراموش نکنم تا سپاس مجددی هم بکنم از دو یار همراه این سال‌های غربت، اسفندیار منفردزاده و میرعلی حسینی که یکی با موسیقی زیبا، و دیگری با صدای رسایش به بسیاری از فیلم‌های من، از جمله همین فیلم، روح تازه بخشیدند.

۸ comments

 1. para encontrar la paz hay que buscar a dios y las enseñanzas de jesucristo y de todos los profetas es la paz y el amor al hermano,aunque este sea un cerdo yankee y claro que hay que enseñarle para bien pero todo esto esta escrito asi que hasta la victoria siempre.la victoria del bien sobre el mal y del hombre sobre sus pecados.
  viva dios

 2. با سلام و سپاس فراوان از زحمات جبرا نشدنی شما. آقای علامه زاده چگونه میشود فیلمهای شما را تهیه کرد؟ من خیلی مایلم دو فیلم شب بعد از انقلاب و جنایات مقدس را داشته باشم. البته حتماً شما کارهای دیگری هم دارید که من از آنها اطلاعی ندارم. میتوانید از کارهایتان یک لیست تهیه کنید و در اینجا یبآورید؟ و بگوئید چگونه میتوان به آنها دست یافت؟ با سپاس

 3. سلام آقا. نوشته های زیبای شما را می خوانم اما فرصت نشده بود عرض ادب کنم. به هرحال، غرض از مزاحمت این که می خواستم خواهش کنم ای -میل آقای منفردزاده را به من لطف کنید. میل قبلی شان گویا مسدود شده!
  ممنون-مزدک علی نظری http://www.jour4peace.com/

 4. فیلم بسیار بسیار پر محتوی بود دریغ و صد افسوس که ما جوانان ایرانی یا از وجود اینگونه فیلم ها در جهت روشنگری ، بیخبریم یا اینکه دسترسی به آنها نداریم . اما تا دلتان بخواهد این قوطی های لس آنجلسی برامون تبلیغ کرم پودر یا فروش فرش دارند . دریغا …..
  به نظر من بسیار زمان می خواهد که مسلمین عالم (بخصوص در حکومت های مستبد و توتالیتر) تازه متوجه این قضیه بشوند که مدارا تنها راه همزیستی بین ادیان مختلف است و اینکه دین از برای انسانها است نه انسان از برای دین .
  و گیر کار هم اینجاست که تمام این دستورات عقب ماندگی و جمود و تعصب در نظر مومنین به اسلام ، کلام خدا بوده و لایتغیر .
  هیچگاه نمی توان به یک مسلمان تند رو یا حتی میانه رو (این یکی رو خود تجربه کردم) بفهمانی که خدا هیچی نفرموده چه بزبان عربی و چه به زبان عبری . این دستورات (بخوانید قازورات) ساخته ذهن و دست بشر هزار سال پیش است و میزان علمشان و اشرافشان به زندگی و حیات بشری و کلا کیهان شناختشان ، منبعث از علوم قدیمه است که بجز مشتی اعتقادات خرافی و حدس گمان های بی پایه چیزی نبوده .
  ادیسون گفته ” احمقانه است که برای شخصی که بین دین و عقل ، دین را برمی گزیند ، استدلال عقلی کنی ”
  در پایان هم سخن استاد گرامی جناب مشیری را می افزایم که :
  “بزرگترین مغلطه تاریخ ؛ مغلطه خداوند می فرماید است . خدا اگر هم چیزی گفته باشد ، بزبان علم گفته و رازهای طبیعت را یکی پس از دیگری دانشمندان با تکیه بر علم و تحقیق ، کشف نمودند ”

 5. با سپاس از ارائه فیلم خوبتان چگونه می توانم فیلم را دانلود کنم. چون در ایران دسترسی به اینترنت پر سرعت که بتوان فیلم را دید مشکل است

 6. Ba salam va khaste nabshin be shoma
  aavalin bar bood ke web log shoma ra kami ba seghat negah kardam ,va mozo haye jaleb ziyad didam ,,va baese khoshhali bood.va in ghesmat ,yaaaani filme mostanad,kheili jaleb va az tarfi dard avar bood.va zamani ke be gozashte minegarim,,pey mibarim ke che sharyete sakhti ra melate ma tahamol karde va mikone ,va zaheran tamami ham nadare.Jenayat karane tarikh bi mohaba hamchenan talash dar ghatlo sarkob daran,va tarsi ham nadaran ,chand sabahi in ghodrato daran va ta oinjai ke ejaze dade mishe mitazonan.
  Ba omid be ovafaghiyate bishtare shoma dar raheton va omide roozi ke tlash haye shoma be natije beresan .
  shad bashin

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *