“آئین و جغرافیای آواز فلامنکو”

تا گمان مبرید از “کولی‌ها”ی خودم دور افتاده‌ام از اینجا می‌آغازم که علیرغم آغاز فصل درس و بحث در “مدرسه رادیو تلویزیون هلند” پیگرانه به خواندن/شنیدن/دیدنِ مجموعه‌ای نوشتاری/شنیداری/دیداریِ هشت جلدی در این باره، با همین عنوانی که در پیشانی این مطلب می‌بینید، ادامه داده تا بالاخره آن را به پایان برده‌ام تا بتوانم چند کلامی در  معرفی‌اش بنویسم.

این مجموعه که نامش به اسپانیائی “Rito y geografía del cante flamenco” است [برای کسانی که تمایل دارند دنبالش بروند] شاید کاملترین و معتبرترین محموعه‌ای باشد که تا کنون در باره آواز فلامنکو منتشر شده است. من این مجموعه را ژوئن گذشته در مادرید خریدم ولی فرصت بهره‌وری از آن تا بازگشتم از ویرجینیا فراهم نشد وگرنه پیش از این‌ها از آن حرف زده بودم. 

            این مجموعه نفیس بر مبنای 32 برنامه تلویزیونی نیمساعته که در فاصله‌ی سال‌های 1962 تا 1973 فیلمبرداری شده‌ توسط سازندگان اصلی آن‌ها دوباره سازی شده‌اند به این معنا که هر برنامه با پیشگفتاری بسیار روشنگر که اخیرا ضبط شده‌اند آغاز شده و با مصاحبه‌ها و اجراهائی که بعضا در نوع خود بی‌همتایند ادامه می‌یابد. هر جلد این مجموعه شامل یک کتاب در معرفی هنرمندان مربوطه، و یک دی.وی.دی شامل چهار برنامه نمیساعته از مصاحبه و اجرای موسیقی است. هر برنامه به هنرمند معین، یا به سبک خاصی از آواز فلامنکو، و گاهی هم به یک خانواده کولیِ آوازه‌خوان، یا حتی به یک محله‌ی کولی‌نشین در حنوب اسپانیا اختصاص دارد.

            پیش از این که پیش‌تر بروم بگذارید ویدئوئی کوتاه از این مجموعه را برایتان به نمایش بگذارم که از “کامارون”، پرآوازه‌ترین خواننده‌ی فقید فلامنکو، در آغاز دهه شصت قرن گذشته، در استودیوی رادیو مادرید ضبط شده است، وقتی که او فقط 23 سال داشت. [کامارون در اوج محبوبیت در سال 1992، در سن 42 سالگی در بارسلون درگذشت]

در ادامه همین برنامه که به “کامارون” اختصاص دارد سازندگان برنامه به همراه او به “کادیز” در جنوب اسپانیا بازمی‌گردند و از محله‌ی کولی‌ها و خانواده او فیلمبرداری می‌کنند که صحنه‌ای دیدنی و به یاد ماندنی است. این هم گفتنی است که گرچه کتاب‌های این مجموعه به زبان اسپانیائی‌اند اما تمامی پیشگفتارها و مصاحبه‌ها در دی.وی.دی‌ها زیرنویس انگلیسی دارند، و این امکان برای کسانی که به انگلیسی آشنایند فراهم است تا از برنامه‌های تصویری این مجموعه بهره کافی بگیرند. اگر بخواهم از هر کدام از این 32 برنامه که در این مجموعه‌ی هشت جلدی فراهم آمده‌اند شمه‌ای هم بگویم سخن به درازا خواهد کشید. اما دلم نمی‌آید ویدئو کلیپ کوتاهی از یکی از این برنامه‌ها را که “کودکان خواننده” نام دارد برایتان نگذارم. برخی از کودکانی که در تصاویر این ویدئوکلیپ می‌بینید اکنون خوانندگان و نوازندگان نامداری هستند که اگر مطالب مرا در مورد فلامنکو دنبال کرده باشید ممکن است بعضی از آن‌ها را به جا بیاورید. بچه‌کولی‌های اسپانیا با امکانات محدودی که برای آموزش و پرورش در اختیار دارند تنها امیدشان برای بیرون رفتن از دایره‌ی بسته‌ی فقر همین هنر فلامنکوست و بس.

۳ comments

 1. salam
  enghadr matalebe ziba dashtinke jibe man tuye in coffee net haye gerun gheymat ghad nemide be khundan.
  az tarighe matlabi ke darmorede nioosha neveshte boodin ba blogetun ashna shodam.
  ama eftekhari bud bazdid az webloge shoma.
  dust dashtam ba ham bishtar ashna beshim. age movafegh bashin.
  Khashayar Hastam va amadeye doosti.
  movafagh va paydar bashid.

 2. سلام آقای علامه زاده,مطلب مثل همیشه جالب و جذاب بود و فیلمها هم بسیار زیبا بخصوص فیلم قدیمی “کودکان خواننده” .
  من با اجازه به مطلب قبلی شما مضحکه تازه” اعتراف” در وبلاگم لینک دادم.
  سپیده

 3. ba arze dorood
  you tube holycrimedocumentray is not working (lotfan negah befarmaid che eshkali dareh, man ghablan ona didam do shabe pish va dashtam be dootan mifrestadam ke didam moshkel dareh). merci

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *