“جشنواره فیلم‌های کوتاه داستانی کُردی”

اولین جشنواره‌ی اینترنتی فیلم را با شش فیلم کوتاه داستانی با سوژه‌ها و پرداختی زیبا و هنرمندانه از پنج کارگردان جوان کُرد عراقی در این صفحه آغاز می‌کنم با این امید که برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها در این صفحه تداوم بیابد. [برای دیدن فیلم‌ها می‌توانید این‌جا کلیک کنید یا روی صفحه نمایش زیر آن‌ها را ببینید.] همانطور که پیش از این گفتم، من سه سال پیش از طرف مدرسه بین‌المللی رادیو تلویزیون هلند برای تدریس به کردستان عراق رفته بودم. موضوع تدریس ساختن “مجله تلویزیونی” بود. دانشجویان کُرد که قرار بود از ده نفر تجاوز نکنند ولی عملا به پانزده نفر افزایش یافته بودند، یک مجله تلویزیونی با محتوای اجتماعی ساختند تحت عنوان “روژَن”، به معنای روزنه، که یک ساعت طول می‌کشید.

یکی از فیلمهائی که در این مجموعه خواهید دید فیلم زیبائی است با عنوان “مرگ بر جنگ Down with War” که توسط “کرمانج مصطفی” نوشته و کارگردانی شده است؛ فیلمی که در واقع برای مجله تلویزیونی “روژَن” ساخته شده بود.  فیلم دیگری که توسط یکی دیگر از دانشجویان من ساخته شده است فیلم دیدنی “آواز خاک ” است که “بَدَرخان محمد” آن را مدتی قبل از آغاز کلاس من نوشته و کارگردانی کرده بود. در این مجموعه دو فیلم بسیار زیبا از “شوکت امین” می‌بینید که یکی از بااستعدادترین فیلمسازان کُرد است. عنوان این دو فیلم “وقتی باران می‌بارد  When it Rains” و “جاده The Road” است.  دو فیلم برجسته دیگری که در این مجموعه آمده‌اند “بازی و دیگر هیچ Game and Nothing More” و “وقتی وجدان حضور ندارد When Coscience is on Leave” نام دارند که به ترتیب توسط “زاهاری امین” و “زوهر ایلیا” ساخته شده‌اند [من عنوان فیلم‌ها، و دیکته اسامی برخی از سازندگان آنان را از انگلیسی به فارسی برگردانده‌ام که ممکن است خیلی با اصل آن‌ها نخواند.]

پیش از ترک کردستان من این شش فیلم را از میان تعدادی از فیلم‌های ساخته شده در کردستان عراق برای ارائه به “جشنواره جهانی فیلم رتردام” انتخاب کردم (من در برخی از سال‌ها با این جشنواره همکاری نزدیک داشته‌ام.) همانطور که قبلا گفته‌ام علیرغم اسقبال مسئول جشنواره از این فیلم‌ها نمایششان به خاطر نداشتن زیرنویس انگلیسی و تنگی وقت عملی نشد. من حالا بسیار خوشوقتم که از این طریق می‌توانم این شش فیلم خوش‌ساخت و دیدنی را به نمایش بگذارم و قدمی کوچک برای معرفی سازندگان بااستعداد آن‌ها بردارم. این هم گفتنی است که فیلم‌ها چنان گویا ساخته شده‌اند که اگر مثل من با زبان کُردی آشنا نباشید هم می‌توانید به راحتی قصه آنان را دنبال کنید.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *