فرقه “منونیت” در بولیوی

سال پیش در مطلبی مصّور در همین صفحه با عنوان “هجرت به ناکجا” از شیوه زندگی بسیار عجیب و غیرمعمول منونیت‌ها نوشتم و آن را به عکس‌هائی مزّین کردم که تماما از فیلم کوتاهی، که خودم آن را در کمپ منونیت‌ها در “سانتا کروز” بولیوی فیلمبرداری کرده بودم، گرفته شده بود. دوستانی که با کار من آشنایند می‌دانند که من فیلمبردار نیستم و فیلم‌های ساخته شده توسط من همواره به وسیله یک فیلمبردار حرفه‌ای تصویربرداری شده‌اند. فیلمی را که با عنوان “فرقه منونیت در بولیوی” برایتان در این‌جا، و در سمت راست این صفحه، به تماشا می‌گذارم را البته خودم فیلمبرداری کرده‌ام، چرا که به عنوان بخشی از تحقیقات من محسوب می‌شد. من باید به کانال “نشنال جیوگرافی” اثبات می‌کردم که امکان فیلمبرداری از این فرقه را از نزدیک دارم (گرفتن اجازه از کلیسای منونیت و رفتن به درون کمپ کار ساده‌ای نبود). این بود که به همراه نوشتن فیلمنامه‌ای با عنوان “هجرت به ناکجا” در مورد این فرقه، این فیلم کوتاه را هم ساختم تا امکانات استثنائی تهیه کننده فیلم را نشان دهم. جالب است بگویم که پس از چند سال فیلم “هجرت به ناکجا” ساخته شد اما نه توسط من به عنوان کارگردان، بلکه توسط یکی از همکاران هلندی‌ام (با تغییرات بسیاری که هر کارگردانی در مورد فیلمنامه‌ی دیگران انجام می‌دهد.)

            فیلم قبلی هم که در سمت راست این صفحه گذاشته‌ام، یعنی “زیارت معبد لالِش”، به صورت غیر حرفه‌ای توسط خود من و یکی از دانشجویان کُردم در کردستان عراق تصویربرداری شده بود، آن هم با یک دوربین ساده‌ی دیجیتال. فیلم‌های دیگری هم از این دست در اختیار دارم که به تدریج در این صفحه آن‌ها را برای علاقمندان به نمایش خواهم گذاشت.

1 comment

  1. Salam,va sad salam,kash in mataleb ra zoodtarak migozashtid,ama mesle inke in ferqheye eizadie ba sheytan perastane manteqheye Rija dar kordestan farqhhaii darand…rasti osatad ,pas chi shod va nahadane ketabe jadid,ruye saitetane? alvaade vafa?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *