چهار زن

دیشب در برنامه‌ی هفتگی نمایش فیلم دانشگاه، موفق به دیدن فیلم مستند قابل توجه‌ای از یکی از همکاران دانشگاهی خودم، خانم سارا بوستون، که انگلیسی است شدم. این فیلم که سال پیش ساختنش تمام شده و تا کنون در هیچ تلویزیونی به نمایش در نیامده در مورد کودتای پینوشه و پی‌آمدهای دردناک آن است که از زیان چهار زن حکایت می‌شود. نام فیلم “جدائی وحشیانه” است که کاش به چهار زن تعییر می‌یافت. این چهار زن درد کشیده که از طریق بیان قصه‌ی دردناک مرگ شوهرانشان در کودتای شیلی تاریخ معاصر این کشور را مرور می‌کنند، این‌هایند: همسر سالخورده‌ی سالوادور آینده، رئیس حمهور فقید شیلی، بِت هارمَن، همسر چارلی هارمَن، روزنامه‌نگار مترقی آمریکائی که به دست نظامیان کودتاچی به قتل رسید و جسدش را سال‌ها پنهان نگاه داشتند [فیلم بسیار معروف “گمشده” به کارگردانی کوستا گاوراس و بازی جک لمون بر مبنای همین جنایت ساخته شده بود]، آنجلا بوچلِت، همسر البرتو بوچلِت، ژنرالی که به خاطر وفاداری به سالوادور آینده در زندان ژنرال پینوشه کشته شد [دختر هموست که به عنوان اولین رئیس جمهور زن در سراسر قاره آمریکا، هم اکنون رهبری شیلی را به دست دارد]، و بالاخره جُون خارا، همسر انگلیسی‌الاصل خواننده و نوازنده محبوب شیلی، ویکتور خارا، که ماجرای کشته شدنش به دست نظامیان در استادیوم ورزشی سانتیاگو که در دوره کودتا به بزرگترین زندان و شکنجه‌گاه دل‌آگاهان بدل شده بود، هنوز که هنوز است مثل داغی التیام نیافتنی بر دل مردم شیلی برجاست.

مطلبم را با ترانه‌ای سخت دلنشین از ویکتور خارا با نام “تو را به یاد می‌آورم، آماندا” به پایان می‌برم که اگر روی عنوان آن کلیک کنید می‌توانید از آن لذت ببرید.  این هم گفتنی است که  گفتار فیلم با صدای گیرای دونالد ساترلند، بازیگر سرشناس، ضبط شده است که به طور افتخاری با کارگردان فیلم همکاری کرده است.

[بعد التحریر!

چنانچه به موسیقی ویکتور خارا علاقمندید می‌توانید در سمت راست این صفحه در بخش” ترانه‌های آمریکای لاتین” ترانه‌های دیگری از او را بشنوید.]

۸ comments

 1. مطلب جالبی است. اما منظوتان در بعدالتحریر سمت راست کدام صفحه است؟ من که ترانه های آمریکای لاتین را ندیدم.

 2. در سمت راست صفحه اصلی زیر عکس خود من کتابها و فیلمهای من قرار دارد و اگر ژائین تر بروید ترانه های فلامنکو و ترانه های امریکای لاتبن را می بینبد.
  ر.غ.

 3. اقای علامه زاده
  سلم بی پایان ، من برای بار دومم فیلم مستندم را برایتان ارسال کردم ، اما ضاهرا شما در هلند نیستید ، بار اول فیلم به دلیل اشکال آدرس برگشت خورد.
  امیدوارم اینبار فیلم به دستتان برسد .
  ممنون

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *