مکزیک در آستانه‌ی پیوستن به “جنبش مردم‌گرائی نوین”

دموکراسی نوسال و شکننده‌ی مکزیک دارد تجربه‌ی سنگین و تعیین کننده‌ای را از سر می‌گذراند. از اولین انتخابات نسبتا دموکراتیک در مکزیک که به حکومت مطلقه‌ی حزب دست راستی پی.آی.آر، پس از هفتاد سال پایان داد، و “ویسنته فوکس”، رهبر حزب راست میانه را در سال 2000 به قدرت رساند، تنها شش سال می‌گذرد. جامعه‌ی به شدت نامتجانس مکزیک هم اکنون به دو قطب متضاد تقسیم شده است، و در انتخابات روز یکشنبه گذشته (دوم جولای)، مردم مکزیک صندوق‌های رای را از دو سو انباشتند. دو رقیب اصلی، یکی، “فلیپه کالدرون” از حزب حاکم؛ حزبی که در شش سال گذشته به پیروی بی‌چون و چرا از همسایه قدرتمند شمالی‌اش (ایالات متحده آمریکا) شهرت یافته است، و دیگری “مانوئل لوپز اوبرادور”، از حزب دموکرات انقلابی، که با تاکید به حفظ منافع ملی و استقلال عمل در عرصه داخلی و خارجی به میدان آمده، در رقابتی تنگاتنگ همچنان در انتظار اعلام رسمی نتیجه انتخابات هستند و هر دو مدعی‌اند که برنده اصلی‌اند. 

مانوئل لوپز اوبرادور

دولت آمریکا این روزها نگرانی‌اش را از پیروزی احتمالی “لوپز” پنهان نمی‌کند و با همه قوا تلاش دارد نتیجه انتخابات را به سوی پیروزی “کالدرون” بگرداند چرا که پیوستن کشور بزرگ هم‌مرزش را به اتحادیه بالقوه‌ی “مردم‌گرایان نوین” متشکل از برزیل، بولیوی، ونزوئلا، آرژانتین، اروگوئه و شیلی، کابوس تازه‌ای برای خود می‌شناسد.

آخرین خبر در مورد نتیجه انتخابات مکزیک که بازشماری آراء بی‌وقفه در آن ادامه دارد، و من همین چند دقیقه پیش آن را دنبال کردم، این است که “لوپز”، شهردار قبلی مکزیکو سیتی (پایتخت)، دو در صد از رقیبش پیش افتاده است. تا کنون هشتاد و یک در صد آرا بازشماری شده و اگر به همین نسبت پیش برود حادثه‌ای تعیین کننده در همسایگی آمریکا رخ خواهد داد که تاثیر چشمگیری در سمت‌گیری اجتماعی- سیاسی قاره عظیم آمریکا خواهد داشت.

در همین زمینه و به همین قلم: “یک زخم کهنه ملی در آستانه مداوا“، “یک بام و دو هوا”، “اِبو مورالِس و ملی کردن صنعت نفت در بولیوی“، 

۲ comments

 1. جناب علامه زاده از این که سوهان روحتان شده ام مرا ببخشید.
  فایلهای رمان غوک دانلود میشوند ولی پیغام آکروبات اینست که
  فایلها آسیب دیده اند.
  فصل دوم رمان تابستان تلخ نیز چنین است.
  فصل اول و دوم رمان تابستان تلخ مشکلی ندارند.
  با عذر دوباره_ موفق باشید.

 2. با سلام
  جناب علامه زاده نمی دانم چرا از به قدرت رسیدن آدمهای مشنگی چون
  هوگو چاوز و مورالس و امثال آنها خوشحال می شوید . با این وضع باید
  از انتخاب احمدی نژاد هم خوشحال شده باشید .

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *