از شاملو و گورهای دیگر

با این که “پنجره نظردهی” را باز گذاشته‌ام بیش‌تر دوستان ترجیح می‌دهند از طریق همان “دکمه تماس” با من در ارتباط قرار بگیرند. اشکالی البته ندارد، چون بسیاری از آن‌ها تمایل دارند رابطه‌شان دوجانبه، و نه چندجانبه، باقی بماند. اما در رابطه با مطلب من در مورد شکسته شدن سنگ گور احمد شاملو دو یادداشت جالب همراه با عکس برایم رسیده است. با سپاس از این دو نازنین، عکس‌های جالبشان را همراه به بخشی از توضیحاتشان می‌آورم ولی اگر دوست داشته باشند نامشان هم بیاید لطف کنند و در یادداشتی که به “پنجره نظردهی” ارسال می‌کنند خودشان نامشان را بنویسند.

سنگ ترک برداشته‌ی گور شاملو

عکس بالا را یکی از این دو دوست که ایام نوروز را در ایران گذرانده، ارسال داشته با این توضیح: “حدود دو هفته بعد از نوروز، برای ادای احترام به شاملو به گورستان امامزاده طاهر در کرج رفته بودم و اتفاقا شب پیش از آن ظاهرا کسانی به گورستان آمده و سنگ گور او را شکسته بودند. دوربینم همراهم بود و چند عکس گرفتم. باغبان (یا کسی که از منطقه مراقبت می‌کند و مردم را برای یافتن گورها کمک می‌کند) در صحبت با من بسیار عصبانی بود و مرتب به کسانی که شب پیش سنگ گور شاملو را شکسته بودند نفرین می‌کرد… این داستان کسانی است که با مرده‌ها این گونه رفتار می‌کنند… حالا تصور کنید با زنده‌ها چه می‌کنند… این هم عکس‌ها، اگر بخواهید آنها را برای خوانندگانتان منتشر کنید از نظر من اشکالی ندارد… دست کم طرفداران او می‌بینند شاملو در جائی دفن است که در آن حتی مرده‌ها هم آرامش ندارند…”

            و اما عکس بعدی غروب دلگیری را ثبت کرده است از چشم اندازی که گرچه قابل بازشناختن نیست اما سنگینی گورستان را دارد. به توضیح عکاسش توجه کنید: “… می‌خواستم به‌ات هدیه‌ای بدم. هفته پیش رفتم بهشت زهرا قطعه معروف به 33، خواستم از آرامگاه دوستان برات عکس بگیرم، نشد. به‌جاش این عکس رو که کار خودمه به‌ات تقدیم می‌کنم… ببین که چطور این درخت لخت و تنها، به التماس دست‌شو به طرف خورشید که بی‌رحمانه داره غروب می‌کنه دراز کرده؟ به نظرت آیا گرمای اونو می‌خواد یا سرخی‌شو؟…”

  

۷ comments

 1. آنگاه که………. ضربه های تیشه زندگی را بر ریشه آرزوهایت حس میکنی؛ به خاطر بیاور که
  زیبایی شهاب ها از شکستن قلب ستارگان است!
  شاید اینها که بر سنگ مزار شاملو تیشه می زنند, نمی دانند
  با هر ترکی که سنگ او بر می دارد,
  در ذهنمان خانه ایی باشکوه تر می سازیمش!
  شاد زید
  مهر افزون

 2. ” کتاب رسالت ما محبت است و زیبایی است
  تا بلبل های بوسه برشاخ ارغوان بسرایند.
  شوربختان را نیک فرجام
  بردگان را آزاد
  و نومیدان را امیدوار خواسته ایم
  تا تبار یزدانی انسان سلطنت جاویدانش را برقلمرو خاک باز یابد
  کتاب رسالت ما محبت است و زیبایی است
  تا زندان خاک از تخمه ی کین بار نبندد. ”
  بامداد

 3. man lezat boradam az neveshtha va in avlin bar ast ke movafagh shodam be in sayet vard shavam nemedanam chetori az dast andar karan in sayet teshakor konam movafagh bashid

 4. وای بر مردمی که آرام بشینند .وای بر مردمی که خردشان به شکمشان هست
  روزگار غریبی‌ست، نازنین
  آن که بر در می‌کوبد شباهنگامبه کشتنِ چراغ آمده است.نور را در پستوی خانه نهان باید کردآنک قصابان‌اندبر گذرگاه‌ها مستقربا کنده و ساتوری خون‌آلودروزگار غریبی‌ست، نازنین
  و تبسم را بر لب‌ها جراحی می‌کنندو ترانه را بر دهان.شوق را در پستوی خانه نهان باید کرد
  کباب قناریبر آتش سوسن و یاسروزگار غریبی‌ست، نازنینابلیس پیروزمستسور عزای ما را بر سفره نشسته است.خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *