نوستالژی

پیش از پرداختن به مطلبی که برایتان تدارک دیده ام اجازه بدهید کمی خودستائی کنم و بگویم که وقتی در دو سه نوشته قبلی از کشف تازه‌ام برای کوچک کرده حجم موزیک به منظوز جا دادن آن در وبلاگ یاد کردم در واقع شکسته نفسی کرده بودم، چرا که دست‌آوردم در این زمینه بیشتر “اختراع” بود تا “کشف”! از شما چه پنهان حالا از همان طریق می توانم حتی فیلم‌های دو سه دقیقه ای را که معمولا چهار پنج مگابایت حجم دارند به یک چهارم تقلیل دهم تا قابل انتقال در وبلاگ باشد. اگر حوصله کنید پس از آوردن اولین محصول (!) آن که در رابطه با عنوان این مطلب است به این “تکنیک اختراعی!” بر خواهم گشت تا اگر دوستان دیگر هم خواستند بتوانند از این روش استفاده کنند. 

            و اما اولین محصول این “اختراع!” را به یک موضوع نوستالژیک اختصاص داده‌ام: نوستالژیک برای همنسلان خودم، که آن هم چیزی نیست جز ترانه “آواره‌ام” با صدای “موکِش”، پر آوازه ترین خواننده هندی در نیم قرن پیش که از دهان محبوب‌ترین بازیگر هندی در آن روزگار، “راج کاپور”، در فیلم “آواره” شنیده شد و با سرعت از شبه قاره هند بیرون زد و نه تنها ایران و خاورمیانه، که چین و شوروی سابق را نیز درنوردید و به همه زبانهای آسیائی بازخوانی شد. [برای دیدن این ویدئوی نوستالژیک روی پوستر فیلم کلیک کنید]

فیلم “آواره” محصول سال 1951 است که “راج کاپور” علاوه بر بازیگر، کارگردان و تهیه کننده آن هم بود (جالب است بدانید که پدر راج هم که بازیگر بود در این فیلم نقش پدر او را بازی کرده است). “راج کاپور” و “نرگس”، که نقش مقابل او را در فیلم “آواره” بازی می‌کرد ، چنان با این فیلم معروف و محبوب شدند که وقتی به مسکو سفر کردند معروف‌‌ترین گروه موسیقی مسکو همراه با هزاران هزار دوستار آن دو، به فرودگاه آمدند و ترانه “آواره‌ام” را دسته‌جمعی نواختند و خواندند، آنهم به زبان هندی!

حالا برگردیم به آن مسئله تکنیکی که قولش را داده بودم (وقتی از این “اختراع!” با داریوش میم، بزرگ دانشور دنیای وبلاگ نویسی، حرف زدم گرچه با تردید اما با تحسین به دست آوردم برخورد کرد، که امیدوارم از روی رودربایستی نبوده باشد!) و این هم توضیحات تکنیکی من: در Widows xp برنامه ای وجود دارد به نام windows movie maker که برنامه‌ای است بسیار ابتدائی برای ادیت کردن فیلم. اگر فیلم کوتاه یا موزیکی را در این برنامه برای ادیت وارد کنید و آن را در Timeline قرار دهید، بی‌آنکه دستی به آن بزنید می‌توانید در ستون سمت راست در زیر Finish movie گزینه‌ی send in e-mail را انتخاب کنید. این برنامه در کمتر از چند ثانیه حجم فیلم یا موزیک شما را کوچک می کند و شما می‌توانید آن را در جائی save کنید. حالا اگر برای انتقال آن در وبلاگ خود آن را در Moveable type  طبق معمول  uploadکنید با مشکلی مواجه نمی‌شوید.