مرگ یک افسانه

در همین روزهای نوروزی ما، یک خواننده افسانه ای کوبا در سن نزدیک به هشتاد و نه سالگی در هاوانا درگذشت. حتی اگر کسی نام این چهره ی نامدار موسیقی سرزمین موسیقی و رقص را تا همین دو سال پیش نشنیده بوده باشد، پس از به پرده رفتن فیلم مستند-داستانی "موسیقی کوبائی" که نام یکی از مطرح ترین فیلمسازان آلمانی، "ویم وندرس" را به عنوان تهیه کننده اجرائی در کارنامه اش دارد، و همین سال پیش در بسیاری از جشنواره های جهانی توجه بسیاری جلب کرد، دیگر باید این نام را جائی شنیده باشد؛ و او کسی نیست جز "پیو لِیبا". 

 

 

"پیو لِیبا" در صحنه ای از فیلم "موسیقی کوبائی"

"پیو لِیبا" با حضوری هفتاد ساله در عرصه موسیقی بعنوان سازنده موزیک و خواننده، بیش از همه به خاطر پایه گذاری یک گروه جوان با عنوان "کلوب اجتماعی چشم انداز زیبا" در سالهای سالخوردگی در خارج از کوبا شناخته شده است. همین اقدام اوست که موضوع فیلمی که از آن نام بردم قرار گرفت، و "خرمان کرال"، کارگردان آرژانتینی مقیم آلمان، آن را کارگردانی کرد. موضوع فیلم که دوباره سازی یک واقعیت است ماجرای ملاقات "پیو" با یک راننده تاکسی را در هاوانا بازگو می کند. "پیو" برای مصاحبه زنده در رادیو هاوانا عازم دفتر رادیوست ولی هنوز در خیابان است که برنامه مربوط به او شروع می شود و گوینده می گوید که مسلما "پیو" به استودیو خواهد رسید گرچه دیر کرده است. "پیو" برای اینکه خیلی دیر نرسد سوار یک تاکسی می شود و راننده که دارد به رادیو گوش می دهد او را باز می شناسد. راننده در طول راه به او پیشنهاد می کند که بیاید با خوانندگان و نوازندگان جوان "کلوپ" را احیاء کند؛ پیشنهادی که اول جدی گرفته نمی شود ولی با پیگیری راننده و برنامه ریزی دقیقش به سرانجام می رسد. تمام فیلم ماجرای جستجوی "پیو" و راننده است برای دیدار و انتخاب اعضای جوان "کلوب اجتماعی چشم انداز زیبا". و همین قدر کافی است که حدس بزنید که تا چه اندازه فیلم سرشار از موسیقی است. فیلم با اولین سفر گروه به خارج از کوبا برای اجرای کنسرت تمام می شود که سفری است همراه با موفقیت به توکیو.

            در مجموعه نفیسی که از "پیو لِینا" در اختیار دارم نه تنها فیلم مورد نظر، که نیز اجرای کامل گروه در توکیو و اجرای بعدی آنها در آمستردام، به صورت دی وی دی، وجود دارد و چه حیف است که نمی توانم قسمتی از آن را برایتان در اینجا بیاورم. اما قول می دهم وقتی مسئول "حلقه ملکوت" به عهدش وفا کرد و نرم افزار و دانش لازمه برای تعبیه موزیک در این صفحه را در اختیارم قرار داد، همه ی ترانه هائی که تا کنون نام برده ام را در همین جا برایتان بیاورم.