سالهای وبا بر پرده سینما

در آخرین شماره از نشریه “چشم و گوش”، بولتن خبری “مدرسه بین المللی سینما و تلویزیون کوبا”، که همین امروز به دستم رسید خبر جالب توجهی دیدم در مورد آغاز تدارکات برای ساختن فیلمی سینمائی بر مبنای رمان معروف گابریل گارسیا مارکز “عشق در سالهای وبا”، توسط یک کمپانی سینمائی امریکائی با نام “نیو لاین” که قرار است فیلمبرداری از آن همین امسال آغاز شود و در سال آینده بر پرده بیاید.

            فیلمنامه را “رونالد هاروود”، فیلمنامه نویس سرشناس انگلیسی (با اصلیت آفریقای جنوبی) نوشته که فیلمنامه ی “پیانیست” او که توسط “رومن پولانسکی” ساخته شده بود جایزه اسکار بهترین فیلمنامه را برایش به ارمغان آورد. کارگردانی فیلم به “مایک نیوول” سپرده شده که در کارنامه سینمائیش فیلمهائی چون “لبخند مونا لیزا” و “هاری پاتر و جام آتش” را دارد. نقش نخست فیلم را هم “خاویر باردِم”، بازیگر نامدار اسپانیائی به عهده دارد که در دنیای اسپانیائی زبان یکی از محبوب ترین و سرشناس ترین چهره های سینمائی است (البته اهل فن غیر اسپانیائی زبان هم با نام و هنر او بسیار آشنایند).

خاویر باردِم بازیگر محبوب اسپانیائی

می دانید که “عشق در سالهای وبا” یکی از خواندنی ترین رمانهای مارکز است. خودش در کتاب پر حجم خاطراتش “زندگی برای بازگوئی” تاکید کرده است که عاشق و معشوق قصه او که علیرغم ازدواجها و روابط عاشقانه مکرر با دیگران، پنج دهه برای رسیدن به یکدیگر صبر می کنند، در خطوط اصلی کسی جز مادر و پدر خودش نیستند. حالا با ترکیبی که از سازندگان روایت سینمائی این رمان بزرگ نام بردم، باید یک سالی صبر داشت تا نتیجه کار را دید.

 در همین زمینه و به همین قلم: چشم و گوش، زندگی برای بازگوئی