جنجال تازه در باره چه گوارا

شاید باور نکنید که هنوز که هنوز است “چه گوارا” یکی از جنجالی ترین چهره های امریکای لاتین است. نه تنها در میان انقلابیون و سیاستمداران و سیاست بازان و امثالهم که در میان هر قشر و طبقه ای که فکرش را بکنید. اکثریتی عظیم از مردم قاره چند صد میلیونی امریکای لاتین به او عشق می ورزند و گروه بسیار کوچکتری همچنان از او نفرت دارند. در راس این گروه دوم مخالفان کوبائی کاسترو قرار دارند که عموما در میامی (امریکا) ساکنند و مرکز زندگیشان را هاوانای کوچک می نامند. حالا برای ورود به این جنجال تازه اول به عکس زیر نگاه کنید که از “کارلوس سانتانا”، گیتاریست مشهور مکزیکی با تی شرتی منقش به تصویر چه گوارا در مراسم اسکار امسال گرفته شده است.

کارلوس سانتانا نه تنها با این پیراهن در مراسم اسکار ظاهر شد بلکه پس از این که همکار اروگوئه ای او “خورخه درکسلر” جایره اسکار بهترین ترانه اوریجینال را به خاطر آهنگ زیبای “در آنسوی رودخانه” که برای فیلم “یادداشتهای موتور سیکلت” ساخته بود ربود روی صحنه رفت و با گیتارش صدای  هنرمند نامدار اسپانیائی “آنتونیو باندراس” را در اجرای این ترانه همراهی کرد.

جنجال از آنجا آغاز شد که سانتانا در تور هنری امسالش پس از اجراهای موفق در چندین کشور امریکای لاتین اعلام کرد که در اول ژوئن امسال در میامی هم کنسرت خواهد داشت. کوبائی های مقیم میامی با تکثیر همین عکس بالا تبلیغاتی بزرگ علیه حضور او در میامی راه انداختند. یک آهنگساز امریکائی/ کوبائی نامدار در نامه ای سرگشاده به او توصیه کرد برنامه کنسرتش را در میامی منتفی اعلام کند چون “حماقت کرده و با پیراهنی که چهره قصاب کابانیا، نامی که کوبائیها به چه گوارا داده اند، در مراسم اسکار ظاهر شده ای… این کار مثل این است که کسی با یک صلیب شکسته (سمبل نازیها) بر گردن به یک کنیسه یهودیان برود!”

            برخورد کارلوس سانتانا با این نامه با اعتماد به نفس همراه بود. او در پایان کنسرت بسیار موفقش در پورتو ریکو در مصاحبه ای گفت: ” من دریافته ام که همه را نمی شود راضی نگاه داشت. من هر کاری می کنم از ته دلم می کنم و اگر کسی آنرا دوست ندارد می تواند تلویزیونش را خاموش کند!”

            برخورد مدیر برنامه های او اما بسیار متفاوت بود. چند روز مانده به کنسرت در میامی وقتی موج مخالفت کوبائیهای مهاجر به اوج خود رسید مدیر برنامه ها با انتشار اطلاعیه ای سعی کرد جو را آرام کند: “تصویر چه گوارا بر پیراهن سانتاتا به خاطر تائید خشونت انقلابی او وقتی یکی از رهبران کوبا بود نبود بلکه به خاطر احترام به شخصیت انساندوست او در نوجوانی بود که در فیلم یادداشتهای موتورسیکلت به تصوبر در آمده بود… منظور از این عکس تائید کردن مردی که به استقرار دیکتاتوری کاسترو در کوبا یاری کرد نبود.”

            به نظر می رسد این اطلاعیه کار خودش را کرد و کنسرت کارلوس سانتانا مثل سایر کنسرتهایش با موفقیت چشمگیر در میامی انجام شد.

در همین زمینه و به همین قلم:

در آنسوی رود

روزنوشتهای موتور سیکلت