دهن به دهن

پیش از این در مورد خواننده خوش صدای فلامنکو “نینیا پاستوری” در مطلب مربوط به اهدای جایزه به “پاکو دِ لوسیا” چند کلامی برایتان نوشتم. سفر به فرانسه و مقدمات و مؤخرات آن مرا برای مدتی از عشقم فلامنکو دور انداخت. “دهن به دهن” عنوان ترانه ای است سخت دلنشین از نینیا پاستوری که پیش از نوشتن برگردان فارسی اش خوش دارم کمی بیشتر از خواننده اش بنویسم. راستی عنوان کدام فیلم بود “آوازه خان نه آواز”!؟“ماریا رُزا گارسیا گارسیا” در سال 1978 در شهر کادیز در جنوب اسپانیا به دنیا آمد و از هشت سالگی با نام مستعار “نینیا پاستوری = دخترک روستائی” روی صحنه رفت. اولین آلبوم مستقلش را در سال 1996 یعنی وقتی که فقط هیجده سال داشت در آورد که بلافاصله با توفیقی چشمگیر مواجه شد و صدها هزار نسخه از آن فروش رفت.


نینیا به نسل تازه ای از خوانندگان فلامنکو تعلق دارد  که به نوآوران شهرت یافته اند. آنها همان تمهای عاشقانه و ساده زندگی روزمره را با چاشنی های مورد پسند نسل جوان اجرا می کنند و آواز فلامنکو را از حصار تنگ “فلامنکو شناسان سنتی” رها ساخته و به گستره ی پهناور موسیقی پاپ کشانده اند. با اینهمه اغلب کارهای نینیا پاستوری بویژه به خاطر گرمی صدای گرفته و تسلطش به زیر و بم فلامنکو مرز سنت گرایان و نوجویان را در نوردیده است و دل جوانان را همانگونه می برد که دل مادران آنها را؛ پدران که جای خود دارند!


مضمون ترانه ی “دهن به دهن” مضمون همیشگی ترانه های عاشقانه است؛ در هر زبانی و هر فرهنگی. معشوقه از این که شایعه ی سَر و سِّر داشتن معشوقش را با زنی دیگر می شنود شکوه می کند و از او می خواهد به عهدش وفادار بماند. باقی را از زبان شیرین خودش بشنوید:


تو جادوئی در خاموشی من


تو ذهن روشن منی وقتی بیدار می شم


تو مثل دنیائی که همه ستایشت می کنن


تو بلدِ راه منی


تو ستاره ی سپید آزادی منی


و تو همون فلامنکوئی که من عاشقشم.


 


دهن به دهن شایعه داره می چرخه


بیا و به من بگو که همش دروغه


آخه تو که دو تا دل نداری!


 


دلم شکسته


بندشم نمیشه زد


چشم به راهت ماندم و نیامدی


و من از صدا زدنت دست نکشیدم


و افکارم گیجم کرد


تنها به مردمی فکر می کردم


که منو تو آغوشت می بینن


که منو می بینن که لبات رو می بوسم


که منو می بینن که با تو می رقصم


و من خود من نیستم.


 


چشمات میگن آره


دهنت میگه نه


پیش از اینکه بذارم برم


بگو به من دلت چی میگه.


اگه منو نمی خوای بم بگو


من می خوام که توی رویای تو باشم


که وقتی بیدار می شی


دیگه نتونی بی من زندگی کنی


و برام پیغوم بدی:


“بیا پیشم برای همیشه.”


 


دهن به دهن شایعه داره می چرخه


بیا و به من بگو که همش دروغه


آخه تو که دو تا دل نداری!


 


در همین زمینه به همین قلم:


یک ترانه کولی , برای غمهایم , باز هم از کولیها , با من از دریا بگو , راز سر به مهر! , به خاطر یک زن , رویاپردازان اسپانیا , کولی نگاری , تارهای چپر اندامت , از کولیها تا کوره های آدمسوزی , باز هم از کولیها و فلامنکو