کاسترو بر پرده سینما

اولیور استون کارگردان بسیار سرشناس آمریکایى و خالق آثارى چون سالوادور، جوخه، و جى اف کى (در مورد ترور جان کندى) که سیاسى ترین کارگردان آمریکایى به شمار مىرود فیلم مستند بلندى ساخته است در مورد فیدل کاسترو که بزودى در جشنواره جهانى فیلم مستند آمستردام به نمایش در خواهد آمد.
یادش بخیر سال پیش با اسفندجان منفردزاده که مهمان من بود در مراسم افتتاح همین جشنواره شرکت کردیم. فیلم افتتاحیه کارى بود استثنایى که چند ماه بعد جایزه اسکار بهترین فیلم مستند جهان را برد: فیلم بولینگ براى کلمباین ساخته ى مایکل مور. اگر هم فیلم را ندیده باشید لابد سخنرانى کوتاه اما نیشدار مایکل مور را علیه پرزیدنت بوش در مراسم اهدا اسکار شنیده اید.
برگردیم به اصل مطلب: اولیور استون موفق شده است سه روز تمام با دوربینش بدون کمترین محدودیتى همراه کاسترو باشد و فیلمبردارى کند. او نزدیک به سى ساعت با فیدل مصاحبه داشته است و آنطور که خود مىگوید حساسیت بر انگیزترین پرسشها را نیز از قلم نینداخته است.
باید صبر داشت و این فیلم را که عنوانش “کوماندانته” (یعنى فرمانده به زبان اسپانیایى)است در جشنواره جهانى فیلم مستند آمستردام که بىتردید بزرگترین و مطرحترین جشنواره فیلم مستند (تکرار مىکنم: جشنواره فیلم مستند) در جهان است دید.

۲ comments

  1. سلام رضا جان. کتاب “من یک شورشی هستم” رو از عباس سماکار عزیز رو خوندم. خودش رو گبر نیوردم. از تو سوال میکنم. این امیر فتانت جریانش به کجا کشیده شد. زنده باشی

  2. amoo reza salam
    dar morede film haye mostanad gofte boodi yadam oftad darbare ye conserti ke dishab raftam baratoon benvisam
    too talare vahdat film e siah sephi d e othello ro ke sakhteye 70 sale pishe alman ast ba ejraye zendeye orchestra ye roodaki va rahbari cheknavarian dar hale ejrast
    barname ye jalebi bood be baghye ham pishnahad mikonam beran bebinan

Comments are closed.