تبعیض

نمی دانم من شاگرد دانشجوبان خودم هسنم یا استادشان، از بس که ازشان چیزهای تازه می آموزم. در کارگاه قصه نویسی هفته گذشته روپا مهتا، دانشجوی هندی، قصه ای گفت که بر واقعیتی تکاندهنده استوار بود (بچه ها قصه هایشان را قبل از نوشتن برای جمع شفاها تعریف می کنند. بعد پس از بحث و گفتگویی مختصر می روند پشت کامپیوترهاشان و آنرا می نویسند.)
من خیال ندارم خلاصه قصه روپا را براینان بنویسم. شاید اگر وفت شد روزی آنرا ترجمه کنم و همینجا بیآورمش (بچه ها قصه هایشان را به انگلیسی می نویسند.) اما می خواهم آنچه را که بعنوان زمینه ی واقعی آن گفت برایتان تعریف کنم.
در هندوستان دانستن جنسیت جنین پیش از تولد به شدت ممنوع است. هیچ دکتری اجازه ندارد از هیچ طریقی جنسیت جنین را دریابد و به والدین کودک اطلاع دهد. علیرغم این ممنوعیت روزی نیست که دکتری پنهانی این را کار نکند چون تقاضا از طرف والدین بقدری زیاد است که بسیاری از دکترها نمی توانند از این درآمد سرشار چشم بپوشد.
علت ممنوعیت این عمل در هندوستان این است که هندوهای متعلق به کاستهای متوسط یه بالا، یعنی کسانی که امکانات مالی فراوان دارند، فقط به فرزند پسر احساس نیاز می کنند. در سنت هندوها که کاستهای بالای هتدو پاسداران آنند دخترها ارثی از ثروت خانواده نمی برند و حتی نمی توانند در مراسم تدفین والدینشان فاتحه بخوانند. به این ترتیب وقتی زنی از این کاستها حامله می شود پدر و مادر آینده به هر قیمتی می خواهند از جنسیت جنین آگاه شوند که تا دیر نشده، اگر دختری در راه باشد، با سقط جنین زندگی را از او دریغ کنند. راسنی ما در چه قرنی زندگی می کنیم؟

۷ comments

 1. سلام آقای علامه زاده
  سایت زیبا و پر محتوایی دارید .من هم در وبلاگم مطلبی از شما نوشتم که اگر نظری در مورد آن دهید بسیار خوشحال می شوم
  ارادتمند شما
  حسین

 2. راستی داریم به تولد خانم زیبا کاظمی نزدیک می شیم امیدوارم خون خانم کاظمی دامنگیر ستمکاران این مرز و بوم باشد
  و ظلم هرگز پابرجا نخواهد ماند

 3. سلام
  رضا درباره نوشتنت عالی بود
  چندروز پیش یر زدم.خواستم چیزکی بنویسم دلم نیامد.
  موفق بایشی.
  یک پیشنهاد هم دارم.یک صفحه درست کنید و کتابهای خودتان و کسانی را که می شناسید معرفی نمایید.
  باز هم موفق باشید…………….

 4. درود بر شما. سپاسگزار از متن شما. ما در تمام دنیا در قرن واحدی به سر نمی بریم!! همه این را میدانند و بسیا ری هم بر علیه تبعیض مبارزه می کنند… بعضی هم فکر می کنند که aab در هاون کوبیدن است…اما تا تبعیض بوده مبارزه بر ضد ان هم بوده! و امید به بهبود و تحول که اگر هم یک رویا باشد باز دلپذیر و انسانیست!
  دلتان شاد و پر امید و روزتان زیبا باد!

 5. درود بر تو رضا
  برتولت برشت میگه: یک معلم خوب . یک شاگرد خوب مى باشد.
  زنده باشی

Comments are closed.