باز هم از کوبا

همین هفته پیش کنفرانسی در هاوانا برگزار شد که نمایندگان بسیاری از رهبران کشورهای امریکای لاتین، افریقا و حوزه دریای کاراییب در آن شرکت داشتند. موضوع کنفرانس یافتن راهکارهایی برای مقابله با مشکل روزافزون نابودی محیط زیست بود که زیر نظر سازمان ملل انجام می‌گرفت. فیدل کاسترو، رهبر کشور میزبان، در طول این کنفرانس ریاست جلسات را بعهده داشت ﴿نگران نشوید خیال ندارم در مورد بحثهای صدتا یک غاز این جلسات بنویسم.﴾ فیدل که عادت ندارد در مقابل میکروفن، بخصوص اگر دوربین تلویزیون هم در میان باشد، ساکت بنشیند ناچار شد تمام روز زبان به دهان بگیرد. از قیافه اش می بارید که داشت خون خونش را می خورد که نمی توانست وسط حرف سخنرانان بدود. او فقط می بایست با پایان هر سخنرانی اسم و مقام سخنران بعدی را می برد و میکروفن را به او می سپرد. تا اینکه نوبت به هوگو چاوز، رییس جمهور ونزویلا رسید. این آقای چاوز از چند نظر شبیه جوانیهای خود فیدل است. جدا از گرایش به چپ، نه البته به داغی او، پر حرفی و شعارپردازی او را هم کم و بیش داراست. یک عدم شباهت هم البته با هم دارند که بیشتر از شباهتشان باعث نزدیکی آنها شده: نفت! کوبا سخت نیازمند نفت است و ونزویلا سرشار از آن.
وقتی چاوز پشت تریبون قرار گرفت برخلاف رهبران دیگر که چند دقیقه ای از روی نوشته حرف می‌زدند و قال قضیه را می‌کندند، سر درد و دلش باز شد و از زمین و زمان حرف زد و طبق قانون همه پرحرفان جهان از تمامی صاحب‌نامان دنیا جمله ای نقل قول کرد، از جمله از خود فیدل. فیدل که تمام روز دنبال بهانه برای حرف زدن می‌گشت فرصت را قاپید و به ظاهر برای کامل کردن جمله خودش که چاوز ناکامل بیانش کرده بود رشته کلام را بدست گرفت و مثل بازی دوره بچگی ما، علی‌می گه زووووو، تا نفس داشت حرف زد! چاوز که اول بزرگوارانه صبر کرده بود تا فیدل حرفش را تمام کند وقتی دید پیرمرد کوتاه آمدنی نیست بالاخره وسط حرفش دوید و به شوخی و جدی گفت: فیدل جان مثل اینکه نوبت من بود حرف بزنم. اگر می دانستم این برنامه را داری هرگز از تو نقل قول نمی کردم!

۲ comments

  1. Doroud bar shoma. Az khandane neveshtetan lezat bordam. Ham aamoukhtam va ham khandidam. Mahshar ast vaghti az jedi, ovj migirid va be shoukhi mipardazid. Sahnei ke rais jomhoure Venezuella,khoun mikhorad ke nemitavanad harf bezanad—khodash yek plan az yek film mitavanad bashad, va Castro nazanin ke be kassi forsate harf zadan nemidahad!!. Payande bashid ke mani zendeghi ra dark mikonid (Hata agar nesbi bashad chon hame chiz nesbi ast! nist?).
    Bedroud
    Yasseman Tourang

Comments are closed.